פוסטים אחרונים
חיפוש נעדרים
חיפוש נעדרים

איך כלבי חיפוש מוצאים נעדרים

ממציאת ריח אנושי בשטח פתוח עצום ועד לעקוב אחר ריח של אדם ספציפי כדי להחזיר אותו הביתה, כלבי חיפוש עבדו בקהילות מקומיות ברחבי העולם במשך שנים רבות כדי לעזור באיתור נעדרים. צוותי כלבי חיפוש מורכבים ממטפל וכלב שלהם, שעובדים יחד ומקדישים את זמנם להצלת אחרים. כל חיפוש הוא ייחודי ויכול להיות כל דבר, החל מבן משפחה שנעלם מהבית וכלה בהולך גבעות פצוע או אבוד.

זו לא עבודה שמתאימה לכולם, או בעצם לכל כלב. הכלב יצטרך להיות מסוגל לחפש ריח אנושי במשך מספר שעות, ביום ובלילה, ולנווט בשטח קשה. המטפל, בנוסף לאמור לעיל, צריך להיות בעל הבנה של טקטיקות החיפוש, תורת הריחות, התנהגות הכלב, מזג האוויר ותנועת האוויר כדי לוודא שהכלב עובד ביעילות.

מהו ריח אדם?

הריח האנושי הוא תאי עור מתים (הנקראים רפסודות) שכל אחד מאיתנו משיל כל הזמן בקצב של 40,000 לדקה. רפסודות אלו מכילות חיידקים והן ובעלות ריח ייחודי לכל אדם בשל הגנטיקה שלו, הרגלי חיים וגורמים סביבתיים נוספים. הרפסודות נופלות מגופינו ונתקעות בבגדינו, או בורחות לאוויר סביבנו. חלק מהרפסודות באוויר ינחתו במהירות על משטחים סמוכים כגון שבילים, רהיטים וכו', בעוד שאחרות מרחפות באוויר שעות או אפילו ימים לאחר שעזבנו את האזור.

בעוד שבני אדם לא יכולים להריח את רפסודות העור הללו, כלבים יכולים – וגזעים מסוימים מתפקדים טוב יותר מאחרים. לדוגמה, לביגל יש בערך פי 50 יותר קולטני ריח מאשר לאדם הממוצע, מה שהופך אותם לכלי רב עוצמה בחיפוש והצלה.

איך כלב חיפוש מוצא את האנשים האלה?

כלב חיפוש מלמדים לחפש ריח אנושי כדי למצוא נעדרים. איגוד כלבי החיפוש וההצלה ברחבי העולם.

ישנם שני סוגים של כלבי חיפוש: כלבים בעלי ריח אוויר וכלבים נגררים. כלבי חיפוש בניחוח אוויר פועלים בשטחים פתוחים כמו גבעות ויערות ויכולים לרחרח אדם שנמצא מאות מטרים משם עקב ריח אנושי שנושב במורד הרוח של הנעדר.

מחפשים אנושיים בדרך כלל צריכים להיות מסוגלים לראות או לשמוע נעדר על מנת שיוכלו למצוא אותם, מה שמקשה על חיפוש בצמחייה צפופה או חיפוש לילה. עם זאת, לכלב חיפוש אין זה משנה אם הנעדר נמצא מחוץ לטווח הראייה והוא עדיין יוכל למצוא אותו, גם באישון לילה.

מה עושה כלב החיפוש כאשר הוא מוצא נעדר?

כלבים בעלי ריח אוויר עובדים ומזגזגים באופן חופשי על פני שטח גדול כדי לחפש ריח אנושי. ברגע שכלב בעל ריח אוויר מזהה ריח אנושי, הוא יכול לקבוע במהירות מאיזה כיוון מגיע הריח ולמהר לעבר האדם הנעדר. כשהכלב ימצא אותם, הם ירוצו בחזרה אל המטפל ויתנו תגובה (או אינדיקציה) מאומנת, כמו נביחות כדי להראות שהם מצאו מישהו. לאחר מכן הכלב ירוץ הלוך ושוב בין המטפל לנעדר עד שהמטפל יגיע לנעדר.

האם הם יכולים למצוא אדם ספציפי על סמך ריח החפצים שלהם?

זוכרים שאמרנו שלכל אדם יש ריח ייחודי שנדבק על הבגדים של האדם ונופל על המשטחים סביבנו? זה מאפשר לכלבים להבדיל בין אנשים וללכת במסלול של נעדר.

כלבים נגררים מתחילים חיפוש בהרחת פריט לבוש השייך לנעדר, וחיפוש באזור שבו האדם נראה לאחרונה. הכלב מחפש ריח אנושי באוויר ובמשטחים והוא יציין למטפל אם יזהה ריח התואם את ריח הלבוש. ברגע שזה קורה, המטפל בטוח שהאדם היה באזור הזה, ואז נותן לכלב לעקוב אחרי הריח של האדם לאורך המסלול שבו הלך הנעדר.

נגרר כלבים עובדים על קווים ארוכים מאפשר לכלב להסתובב במסלול הנעדר, לרחרח כיסים של ריח אנושי שהתיישבו על הקרקע, או נתקע על משטחים כמו קירות, משוכות וכו'. כלב נגרר יכול לחפש במקומות סואנים. אֵזוֹר. הוא יתעלם מכל השאר מכיוון שהריח שלהם לא תואם את זה של הנעדר וימשיך לחפש לאורך המסלול עד שימצאו את הנעדר. אם השביל מסתיים – למשל, אם הנעדר יצא במכונית עם מישהו אחר – הכלב יעצור ויגיד למטפל שנגמר לו הריח, מה שיכול לעזור ליידע את גארדאי על מיקום חדש לבדוק אותו טלוויזיה במעגל סגור וכו'.

צריך שנים של ניסיון, מסירות והרבה ידע מדעי, כדי לאמן ולעבוד כלב חיפוש. אבל אם צוות הכלבים הזה יכול למצוא אדם נעדר תוך שימוש בכישוריו הייחודיים, אז העבודה הקשה משתלמת.

אודות לירן אלידומי

נעים מאוד, לירן אלידומי. מקדם ובונה אתרים מראש העין, אוהב לטייל, לצחוק ולאכול, (קרניבור) אני חושב שאוכל הוא אחד מתענוגות החיים ולכן גם הבלוג הזה של האוכל, תמצאו כאן מגוון רחב של מתכונים החל מעופות, בקר, דגים, קינוחים ועוד.

כתיבת תגובה